14 Nisan 2018 Cumartesi

Yeni Şampiyon Caruana Olabilir Mi?


2018 Adaylar Turnuvasını 1 puan farkla kazanan Caruana Kasım ayında Carlsen ile 12 oyun üzerinden Dünya Şampiyonluğu Maçı yapmaya hak kazandı. Geçen Adaylar Turnuvası'nda Caruana, Karjakin'in arkasından ikinci olmuştu. Uzunca bir süre önce 2800 eloyu geçen Caruana'nın Carlsen'in rakibi olması şaşırtıcı değil. Carlsen de bir süredir bunu beklediğini söyledi.

Caruana 1992 doğumlu. Carlsen ise ondan iki yaş büyük. Bu karşılaşma genç neslin karşılaşması olacak şüphesiz ama çok öncesinde kozlarını paylaştılar. Adaylar Turnuvasının hemen ardından oynanan Grenke 2018 Turnuvasının ilk turunda Caruana ile Carlsen kapıştı. Çok renkli bir oyun sonunda zorlu bir kale oyunsonu oluştu ve oyun beraberlikle sonuçlandı. Belli bir noktada analiz motorları +5 göstermeye başlamıştı. Pek çok kişi bunu kazanca çevirememesini Carlsen'in başarısızlığı olarak değerlendirdi ama oyunsonu o kadar karışıktı ki işinden o kadar az süreyle çıkmak çok zordu. Hatta analiz motorunun devasa analiz gücü olmasa insanın becerilerini aşan bir kazanç olduğunu iddia etmek abartı olmazdı sanırım.

İlk turda siyah taşlarla Caruana'yı kaybın eğişine getirmek Dünya Şampiyonundan bir gözdağı gibiydi ama turnuvanın devamı Caruana için iyi gitti. İlk oyundan sonra pek de iyi oynaman Carlsen son tura kadar birincilik için iddialıydı. Yarım puan geriden Caruana'yı takip ederken kendisi son turda berabere kaldı. Caruana ise bir diğer iddialı oyuncuyu Vitiugov'u yenince 1 puan farkla birinci olmayı başardı. Ratingini artıran Caruana, Carlsen'in ardından ikinci sıraya yükseldi. Üçüncü sırada olan oyuncu ise Türk dünyasının sevdiği isim Azerbaycanlı Şehriyar Mamedyarov.

Bakalım Kasım ayında Carlsen - Caruana maçı ne olacak. Daha genç bir satranççı tahtı alabilecek mi acaba?


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder